Jak a proč využít symptotermální metodu k vyhnutí se početí

Vědělas, že ve tvém menstruačním cyklu jsou dny, ve kterých k početí nemůže dojít, ani kdyby ses „na hlavu stavěla“? 😊

Říkáme jim neplodné dny. V těchto dnech můžeš mít nechráněný pohlavní styk zcela bez obav z nechtěného otěhotnění. Nemusíš zaměstnávat hlavu myšlenkou „co když otěhotním“. Můžeš si prožít láskyplné spojení přirozeně, v přítomném okamžiku, nerušené antikoncepčními pomůckami.

Chcete si s partnerem užít společný čas jen vy dva, cestovat, dostudovat, začít pracovat nebo nastřádat nějaké finance, než založíte rodinu? Hledáš nejšetrnější antikoncepci při kojení, která neublíží ani tobě ani miminku? Zkus symptotermální metodu.

Symptotermální metoda je úžasný nástroj, který zobrazí průběh celého cyklu, rozklíčuje, zda proběhla ovulace a ve kterých dnech je možné otěhotnět a ve kterých nikoli.

Kdy se tyto „neplodné dny“ v cyklu nacházejí?

Většina z nich je po ovulaci, tedy ve druhé fázi cyklu. Pár jich je i na začátku cyklu a to podle obvyklé délky tvých cyklů a podle toho, zda máš symptotermální metodou odsledovaných nejméně 12 po sobě jdoucích cyklů, abys je uměla vypočítat.

Obvyklý počet neplodných dnů v průměrném 30tidenním cyklu se pohybuje v rozmezí 10 – 20, a to podle různých okolností.

Jak je možné, že v těchto dnech nemůže dojít k početí?

Ve dnech po ovulaci již vajíčko, které nebylo oplodněno, zaniklo. Jeho životnost je totiž jen asi 18 hodin. A vlivem vzrůstající hladiny progesteronu a klesající hladiny estrogenů po ovulaci již k další ovulaci (uvolnění vajíčka) do konce menstruačního cyklu nedojde.

Ve dnech na začátku cyklu je zase k ovulaci ještě daleko. Blížící se ovulaci signalizuje pocit vlhka v rodidlech a počínající hlenový příznak, výskyt hustého nebo i tažného hlenu. To znamená, že s těmito přicházejícími příznaky začínají plodné dny, čili dny, kdy může dojít k početí. Jejich výpočet se řídí i dalšími pravidly, nelze spoléhat jen na hlenový příznak.

Musí se vzít v úvahu, že mužská spermie má v příznivých podmínkách životnost až 7 dní, lze tedy teoreticky otěhotnět i z pohlavního styku, který byl 7 dní před ovulací. Spermie si totiž na uvolněné vajíčko počká v rodidlech, kde je vyživována z hlenu děložního hrdla. Tyto případy jsou známy i z praxe.

Pokud tedy chceš používat symptotermální metodu k vyhnutí se početí, je nutno ji řádně nastudovat a získat jistotu při vyhodnocování, nejlépe se zkušenou lektorkou, a to hned od začátku.

Ale neboj se, když je něco nové, připadá nám to na začátku vždy složité. Vzpomeň si, jak ses učila cizí jazyk nebo nějakou dovednost? Cvičení dělá mistra, takže po několika vyhodnocených cyklech získáš ve sledování i vyhodnocování zkušenost a stane se pro tebe běžnou rutinou. Když si necháš poradit a dáš zkouknout záznam zkušeným očím poradce, bude to nejen jistější, ale i rychleji pochopíš pravidla a souvislosti, než kdybys vše chtěla studovat jen z brožurky.

Co diametrálně odlišuje symptotermální metodu od jiných druhů antikoncepce?

Když používám STM, chci se početí vyhnout.

Když užívám hormonální antikoncepci, nitroděložní tělísko nebo bariérové pomůcky, chci početí zabránit, a to v některých případech (hormonální antikoncepce a nitroděložní tělísko) i za cenu smrti případně počatého zárodku. Tomu se říká potratový účinek některých druhů antikoncepce. Jak už z názvu vyplývá: anti-koncepce, tj. proti početí.

Žena se snaží hormonální antikoncepcí potlačit ovulaci a svůj přirozený menstruační cyklus. Přesto se v určitém procentu případů stává, že k uvolnění vajíčka a následně k početí dojde. Pak je zde ze strany hormonální antikoncepce ještě další „pojistka“. Děložní sliznice je působením umělých hormonů tak změněna, že zárodek nemá šanci se uchytit a vyvíjet dále a je s krvácením vyloučen.

Na tomto principu funguje i nitroděložní tělísko. To vytváří v děloze zánětlivé prostředí, které není příznivé pro pohlavní buňky ani případné oplodněné vajíčko a to je opět s krvácením vyloučeno a jedná se o časný potrat.

Toto byl pro mě jako pro věřícího člověka jeden z významných důvodů, proč jsem odmítla umělé hormony v jakékoli formě.

Další negativní dopady hormonální antikoncepce,

které mě vedly k tomu, že jsem tu formu antikoncepce zavrhla:

  • Silně poškozuje zdraví uživatelky.
  • Narušuje přirozený menstruační cyklus, někdy i s dopady na dlouhá léta.
  • Zvyšuje riziko rakoviny prsu a rakoviny děložního čípku.
  • Zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.
  • Negativně ovlivňuje psychiku uživatelky – riziko depresí, ztráty libida.
  • Má potratový účinek.
  • Je neekologická - umělé ženské hormony se dostávají přes odpady do potoků a řek, mění pohlaví vodních živočichů a narušují jejich rozmnožování.

Jsem šťastná, že jsem se seznámila se symptotermální metodou. Mohu být v souladu se svým přirozeným menstruačním cyklem, využívat rozlišení plodných a neplodných dnů a umím své ženské zdraví i přirozené podpořit, když je to potřeba.

 

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie