Co je to symptotermální metoda (STM) a co potřebuji, když chci začít

Symptotermální metoda je dle definice spolehlivý nástroj k určování plodných a neplodných dnů. Pro mě je to ale především sebepoznání, sebejistota, vědomí plodnosti a svoboda, že moje rozhodování v oblasti ženského zdraví je v mých rukou.

Metoda využívá sledování změn bazální tělesné teploty jako hlavního ukazatele v kombinaci se sledováním jednoho nebo více dalších ukazatelů plodnosti, nejčastěji cervikálního hlenu. Díky pravidlu „dvojí kontroly“ je STM vysoce spolehlivá.

Kdy ji v životě mohu využít a v čem mi pomůže:

  • když se chci naučit znát signály svého těla a do hloubky poznat, jak funguje, jak se mnou mluví
  • když chci vědět, zda a kdy ovuluji
  • když chci vědět, kdy budu mít příští menstruaci
  • když si přeji otěhotnět - k nalezení vhodných dnů k početí, k objasnění příčin nechtěné neplodnosti, ke správnému určení termínu porodu
  • když se chci početí vyhnout
  • když se chci zastavit, zamyslet se nad tím, jaký vedu život, jak se to projevuje v mém cyklu,

protože obraz menstruačního cyklu je zrcadlem ženského zdraví.

Ano, to vše se dozvíte, pokud se naučíte symptotermální metodu a aplikujete ji ve svém životě.

Jak to v praxi vypadá?

Jakmile mi skončí menstruační krvácení, začínám se sledovat. Ráno, ihned po probuzení, si změřím bazální teplotu – buď v ústech, pochvě nebo konečníku (celý cyklus ve stejném místě) a zapíšu do záznamové tabulky. Toto měření provádím 10 a více dní v první části cyklu, dokud mi měření nepotvrdí ovulaci. Pak se již měřit nemusím.

Zároveň sleduji pocity sucha, vlhka nebo mokra v pochvě a zda vytéká nějaký hlen. Rovněž zapisuji do tabulky. Mohu ještě vnímat bolest v podbřišku, napětí v prsou, atd. Zapisuji také čas měření, protože obecně platí, že čím později měřím, tím vyšší naměřím hodnotu, takže aby byly údaje relevantní.

Všímám si i okolností, které by mohly ovlivnit naměřenou hodnotu: např. večer předtím jsem byla na večírku, vstávala jsem k nemocným dětem, sama jsem si necítila dobře, vygruntovala jsem celý byt, byla jsem ve stresu, že přijede tchýně 😊. Není nutno se přestat měřit, je důležité ale okolnost zapsat ke dni měření.

Co zjistím?

Jakmile mám dostatek záznamů – většinou 10 a více měření, vyhodnocuji naměřené hodnoty teploty podle pravidel a zohledňuji další symptomy (charakter hlenu, subjektivní pocity, tlak, bolest, napětí). Pak určím, které dny v cyklu byly plodné a které následují neplodné. Již v prvním měřeném cyklu, pokud se potvrdí, že ovulace proběhla, znám neplodné období po ovulaciodhadnu, kdy může přijít menstruace.

Zjistím, jak dlouhou mám 1. fázi cyklu (folikulární) a až se dostaví menstruace, spočítám také počet dnů 2. fáze cyklu (luteální). Délka každé z fází je důležitým ukazatelem fyziologie a zdraví ženy.

Co potřebuji, když chci začít?

  • chuť věnovat sama sobě 10 minut svého času denně 😊
  • tabulku, kam zapisuji naměřené hodnoty
  • průvodce symptotermální metodou, kde se dozvím podrobnosti o měření a vyhodnocování
  • tužku
  • teploměr, nejlépe bazální – buď skleněný nebo digitální
  • zvědavost a touhu poznat své tělo, svůj fyziologický cyklus

Je to spolehlivé?

STM byla vypracována týmem vědců, lékařů a psychologů. Vychází z vládního projektu, který proběhl ve Spolkové republice Německo na konci 80. let 20. století, s využitím ultrazvukových a hormonálních vyšetření k potvrzení oprávněnosti hranice plodného období. Bylo zkoumáno a vyhodnocováno přes 3000 cyklů. Na základě těchto empirických zjištění byla stanovena pravidla pro měření a vyhodnocování cyklů.

Zdroj: Možnosti a hranice přirozeného plánování rodičovství jako metody regulace porodnosti, MUDr. Ludmila Lázničková, 1999

Moje zkušenost

Symptotermální metoda je součástí mého života již 18 let. Ze začátku jsem zdaleka nerozuměla všemu. Bylo nutné se opravdu naučit poznávat signály těla a využít i služeb certifikované poradkyně, abych si byla při vyhodnocování jista.

Byly cykly, kdy vše šlapalo přesně jak švýcarské hodinky. Ale byla i období stresu, vstávání k nemocným dětem a hektická období, kdy má člověk pocit, že když ještě jednou někdo řekne: „Mamíí.“, nechá se vystřelit na Mars. 🙂 Zapomínala jsem si změřit teplotu nebo zapsat příznaky. A zdálo se, že takový záznam nelze vyhodnotit. Ale zvládli jsme to, někdy sami, někdy s poradkyní.

Máme čtyři děti, všechny jsme plánovali, všechny jsme si přáli. Vždy jsem otěhotněla bez problémů. Zažila jsem i jedno zamlklé těhotenství v 8. týdnu. Jelikož mívám ovulaci později než 14. den cyklu, korigovala jsem si i termín porodu, abych nebyla tlačena do předčasného vyvolávání. Když mi pak po porodu naskočil cyklus, měl krátkou druhou fázi, jak to tak u kojících maminek bývá. Upravila jsem jej s pomocí potravinových doplňků.

Co je důležité?

Symptotermální metoda nás učí, abychom se měly rády. Abychom si ihned po probuzení vzaly pár minut pro sebe. Abychom se učily sebe vnímat, poznávat, naslouchat tomu, co nám říká tělo i jak se cítí naše duše. Vše je propojeno a naše radost a štěstí, ale i frustrace či stres se přenese do menstruačního cyklu.

Učme se číst mezi řádky svého záznamu.

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie