Proč se mi zase opozdila menstruace?

Znáte to taky? Opozdila se vám někdy menstruace? Nebo se opožďuje pokaždé? Nemusí to znamenat problém ani zdravotní riziko. V jakých případech se cyklus prodlouží a menstruace zpozdí? Čtěte dál 😊

Nejprve si musíme definovat, oproti jakému předpokladu je menstruace opožděná. Je to oproti mé individuální běžné délce cyklu nebo oproti zakořeněnému mýtu, že správný zdravý cyklus musí mít 28 dnů?

Je zcela normální, že jednou za čas (např. za předchozích 12 cyklů) se stane, že se 1 cyklus z různých důvodů prodlouží. Nebývá to nic patologického. Pokud rozklíčujeme příčinu, víme, proč se to stalo a jsme klidnější.

I když nezjistíme, proč se jeden cyklus prodloužil a menstruace přišla později, než bychom očekávaly, není třeba se hned stresovat. Jestliže jsou další cykly opět pravidelné a my víme, že v nich probíhá ovulace a druhé fáze cyklu (po ovulaci) jsou dostatečně dlouhé, pak můžeme být klidné.

Když hovořím o „pravidelných“ cyklech, mám na mysli cykly, jejichž délka se může lišit +- o 7 dní. Nikdo nemá přirozené cykly na den stejně dlouhé.

To mohou mít leda ženy, které berou hormonální antikoncepci, ale v tom případě se nejedná o zdravé přirozené menstruační cykly.

1. Výjimečně opožděná menstruace

U většiny žen během roku dojde k tomu, že ačkoli mají pravidelné cykly, jeden nebo dva z nich jsou nestandardní. To může znamenat dlouhý cyklus nebo i zkrácený cyklus.

Důvody zpožděné menstruace

Delší cyklus než obvykle nastává proto, že se prodloužila 1. fáze cyklu (folikulární). To znamená, že našemu tělu trvá déle, než vajíčko dozraje k ovulaci. Může to být proto, že jsme nemocné, že bereme léky, např. antibiotika.

Ty nejenže tlumí kašel nebo zabíjejí v močovém ústrojí bakterie, ale jejich vedlejším účinkem je útlum hormonální činnosti a blokace ovulace. Tělo správně vyhodnotilo, že je potřeba nejprve vynaložit energii na uzdravení a až potom do zdravějšího prostředí vyslat vajíčko.

Nejedná se ale jen o naše fyzické zdraví. Pokud trpí naše psychika, může to být stejně tak důvod prodloužení folikulární fáze. Možná je to stres před zkouškami, důležitá jednání a termíny v práci, strach o nemocné děti či rodiče až po vztahové a existenční starosti.

Menstruační cyklus zrcadlí náš stav, naše zdraví, naši pohodu. Proto jsem také nazvala svou FB stránku Cyklus – zrcadlo ženského zdraví. 🙂

V důsledku toho špatně spíme nebo nezdravě jíme a můžeme mít i nedostatek živin potřebných pro zdravý průběh menstruačního cyklu. To vše může dočasně pozastavit přirozené hormonální procesy.

Toto prodloužení cyklu je velice správné a moudré. Dojde k prodloužení folikulární fáze. Až bude tělo připraveno, bude mít dostatek živin a síly, hormonální procesy začnou znovu fungovat a bude vysláno zralé vajíčko k potenciálnímu oplodnění. Pokud oplodněno nebude, dostaví se menstruace, třeba opožděná.

Můj prodloužený cyklus

Párkrát se mi již za těch 15 let, kdy se sleduji symptotermální metodou, stalo, že jsem byla v první fázi cyklu nemocná, někdy jsem brala i léky. Ovulace se dostavila až několik dní po dobrání antibiotik a celý cyklus se tím prodloužil. Jelikož sleduji svůj cyklus symptotermální metodou, věděla jsem, proč k tomu došlo a nebyla jsem nervózní, že menstruace nepřichází, že jsem těhotná nebo že mám gynekologický problém.

Ani jsem nekontaktovala gynekoložku za účelem vyvolání menstruace, nebylo by to přirozené ani zdravé. Šlo pouze o prodloužení folikulární fáze z důvodu nemoci a léků a potažmo prodloužení celého cyklu. V tomto případě trval můj cyklus 42 dní.

Nevhodný lékařský zásah

Bohužel se někdy děje to, že fyziologické i když delší cykly jsou ukončeny předčasně lékařským zásahem. Žena ani její gynekolog nemají snahu rozklíčovat důvod prodloužení cyklu a automaticky je situace řešena aplikací léku k vyvolání menstruace.

Přitom tělo by k menstruaci dospělo za pár dní. Hormonální hladina se na konci cyklu sníží a dochází k odlupování narostlé děložní sliznice – k menstruaci. Takový nevhodný medicínský zásah může rozhodit i následující cyklus.

Nutný lékařský zásah

Ano, mohou existovat situace, kdy je nutno krvácení vyvolat, a to v případě obav z velmi silného krvácení z důvodu vysoce narostlé děložní sliznice. To se stává např. u anovulačních cyklů, kdy díky stále působícím estrogenům narůstá děložní sliznice. Zároveň nedojde k vytvoření žlutého tělíska z folikulu, který měl vyloučit vajíčko (ovulace neproběhla). Pak nedochází k dostatečné tvorbě hormonu progesteronu, který by růst děložní sliznice zastavil.

Jiným důvodem dlouhého cyklu může být gynekologický problém, takže nelze návštěvu gynekologa apriori odmítat. Pokud ale vím díky sledování se symptotermální metodou, že v cyklu proběhla ovulace (třebaže později než obvykle), menstruace se dostaví také později a není třeba lékařského zásahu. Dám svému tělu čas a vnímám jeho potřeby.

2. Opožděná menstruace každý cyklus

Máte pocit, že máte zpožděnou menstruaci každý měsíc? Podívejte se zpět na svých posledních 12 cyklů. Jaké měly délky?

Zdravý menstruační cyklus rozhodně nemusí mít 28 dnů. Ani ovulace nemusí probíhat 14. – 15. den cyklu, jak je předpokládáno a bohužel často i ženám vsugerováváno.

Třeba jste žena, která má prostě trochu delší pravidelné cykly – např. 31 dní, 34 dní, 35 dní, 40 dní, 32 dní, 34 dní, 31 dní … Vaše pravidelné cykly se pohybují mezi 31 – 35 dny. A mezi nimi byl jeden delší cyklus – 40denní – kdy se událo pravděpodobně něco významnějšího, co jej prodloužilo, jak jsem psala výše.

Studie Cenap

Organizace Cenap (Centrum naděje a pomoci Brno) provedla v letech 2007 – 2012 případovou studii, ve které bylo zahrnuto 221 záznamů cyklů, které byly sledovány symptotermální metodou.

Z této studie vyplynulo:

  • pouze 30 % žen mělo známky ovulace do 14. – 15. dne cyklu
  • 70 % žen mělo známky ovulace od 16. dne cyklu a později
    - z této druhé skupiny měla téměř čtvrtina žen známky ovulace až po 23. dnu cyklu.

Ve výjimečných případech může tělu trvat extrémně dlouho, než dojde k ovulaci. Jak vyplývá z výše uvedené studie, nejpozději zaznamenaným prvním dnem vzestupu bazální tělesné teploty v cyklu, ve kterém došlo k otěhotnění, byl 131. den cyklu. Jednalo se o plánované těhotenství po vysazení hormonální antikoncepce. Obdivuji tuto paní, která poslouchala své tělo, dala mu čas k pročištění, regeneraci a výživě a netlačila na sebe.

Rády byste poznaly průběh svého menstruačního cyklu?

Připravuji nový e-book Dekóduj svůj menstruační cyklus pomocí symptotermální metody s přehledným vysvětlením pravidel symptotermální metody, praktickými ukázkami záznamů cyklů i řadou užitečných bonusů.

Přidejte se do FB skupiny Harmonický cyklus se symptotermální metodou, kde budu postupně zveřejňovat ochutnávky z připravovaného e-booku, termíny, akce a bonusy pro členy skupiny.

Znát svůj menstruační cyklus je prvním předpokladem ženského zdraví.

 

 

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie