5 dobrých důvodů, proč se sledovat symptotermální metodou, když chcete otěhotnět

Znám ženy, které se pravidelně sledují symptotermální metodou, dokud si ještě nepřejí mít dítě. Počítají si neplodné dny a jsou v tom velmi poctivé. Jakmile se ale rozhodnou, že už přišel čas na miminko, že už by si přály otěhotnět, nechají tomu tzv. „volný průběh“ 😊 a sledovat se přestávají. Říkají: „Už nemusím hlídat neplodné dny, nevadí mi, když otěhotním, už jsme připraveni.“

Symptotermální metoda však poskytuje mnohem víc. Ukáže vám, zda je tělo k otěhotnění připraveno, a hraje důležitou roli při stanovení SPRÁVNÉHO termínu porodu. Proto jsem pro vás sepsala 5 dobrých důvodů, proč se sledovat symptotermální metodou, když chcete otěhotnět.

Když se budete sledovat symptotermální metodou:

1) Budete vědět, zda ve vašich menstruačních cyklech probíhá ovulace

To, že v cyklu probíhá ovulace, je ukazatelem dobrého zdraví menstruačního cyklu a klíčovým předpokladem úspěšného otěhotnění. Ovulace je vyvrcholením celého 100denního procesu zrání vajíčka. Znamená také to, že vajíčko mělo sílu stát se dominantním, uvolnit se z folikulu a pokračovat na cestě do vejcovodu. Tam čeká na nějakou „sympatickou“ spermii. 😊
Symptotermální metoda představuje nenásilný a vysoce spolehlivý způsob, jak zjistit, zda v menstruačním cyklu probíhá ovulace.

Ovulační testy

Můžete si dělat ovulační testy, ale nemusí to spolehlivé. Testy mohou vycházet pozitivní stále, pokud jsou velmi citlivé nebo máte stabilně vyšší hladinu luteinizačního hormonu. Jelikož ten se projevuje ve vlnách, také nemusíte chytit jeho rychle pomíjející vrchol.

Ultrazvukové vyšetření

Můžete chodit na ultrazvuk na gynekologii, ale také se nemusíte trefit do dne, kdy ovulace probíhá. Pokud přijdete příliš brzy, uvidí lékař na ultrazvuku množství menších folikulů. A klidně to může být i 14. den cyklu, protože třeba máte delší cykly, takže ovulace může probíhat i o týden později.

Někdy jsou z toho falešné diagnózy polycystických vaječníků. Lékař vidí na ultrazvuku 14. den cyklu spoustu menších folikulů a žádný dominantní. Bohužel mnoho gynekologů stále pracuje s mýtem, že ovulace probíhá 14. den cyklu. Takže lékař už v tento den očekává dominantní folikul, který je připraven k akci, ale nevidí ho.

Příklad:

V delších cyklech probíhá ovulace logicky později než 14. den cyklu. Pokud má cyklus např. 36 dní, ovulace může v pohodě proběhnout až kolem 23. dne cyklu. Ultrazvukový obraz tedy vypadá zcela jinak o 9 dní později.

Diagnóza: anovulační cyklus

Pokud máte krátký cyklus, méně než 26 dní, ovulace může proběhnout i okolo 12. dne cyklu. A když přijdete na ultrazvuk třeba 16. den cyklu, folikul nikde. A diagnóza: Anovulační cyklus. Ale vy už přitom můžete mít pár dní po ovulaci.

Proto je tak důležité, aby primárně každá žena znala svůj menstruační cyklus. A to již dopředu, dříve než navštíví lékaře.

2) Budete vědět, zda máte dostatečně dlouhou luteální fázi k uhnízdění vajíčka

Na symptotermální metodě je úžasné to, že neklouže po povrchu, ale pronikne do hloubky. Nejenže odhalí, zda probíhá ovulace, ale navíc rozkryje i délky jednotlivých fází cyklu, a tím dostaneme cenné informace o chování hormonů.

Jak jsem napsala výše, prvním předpokladem úspěšného otěhotnění je uvolnění vajíčka. Druhým, stejně nezbytným, předpokladem (pokud bylo oplodněno) je to, zda se zárodek v děloze uchytí a není vyloučen s menstruací. Na to potřebuje určitý čas – zjednodušeně je to minimálně 13 dní od ovulace. A to je právě délka 2. fáze cyklu – fáze luteální.

Tohoto se jiným způsobem, než sledováním cyklu symptotermální metodou, těžko dopátráte.

Pokud je luteální fáze krátká, je třeba podpořit její prodloužení. To se může dít různými způsoby. Jedním z nich je také nasazení gestagenové léčby, kterou předepisuje lékař. Správné načasování užívání gestagenů v cyklu je naprosto klíčové pro její úspěšnost.

3) Budete umět správně načasovat nasazení gestagenové léčby

Vědět, kdy v menstruačním cyklu probíhá ovulace, je nezbytné také v případě, že je nutno podpořit uhnízdění vajíčka v děloze gestagenovou terapií. Je NUTNÉ nasadit gestageny až po potvrzené ovulaci dle symptotermální metody. Pokud lékař řekne, abyste užívala gestageny (např. Utrogestan, Provera či Duphaston) kalendářně, např. pravidelně od 18. dne cyklu, může to mít na šanci otěhotnět zcela PROTICHůDNÝ efekt.

Příklad:

Vezměme si výše zmíněný příklad delšího cyklu, který má 36 dní. Ovulace v něm pravidelně probíhá zhruba kolem 23. dne cyklu. Co se stane, když žena začne brát gestageny dle doporučení lékaře 18. den cyklu? Vždyť ovulace ještě neproběhla! Žena začne do těla dodávat hormony, které jsou důležité až po ovulaci.

Gestageny užívané před ovulací udělají v cyklu totální paseku – vyblokují již započatý proces směřující k uvolnění vajíčka, takže k ovulaci zpravidla vůbec nedojde. Když nedojde k uvolnění vajíčka, nemůže dojít ani k jeho oplodnění a šance na otěhotnění klesla na nulu.

4) Budete vědět, kdy bylo miminko počato

Vědět, kdy bylo miminko počato, není jen zajímavá informace. Je to důležitý předpoklad pro určení stáří miminka např. v době, kdy se na ultrazvukovém vyšetření zdá, že se dobře nevyvíjí.

Příklad:

Pokud máte cykly delší než 28 dní, vaše miminko nebylo počato 14. den menstruačního cyklu. Bylo počato později, někdy i o týden a více, podle obvyklé délky Vašich cyklů. Miminko z našeho příkladu bylo počato kolem 23. dne cyklu.

Na ultrazvukovém vyšetření v 7. týdnu těhotenství je počítáno s tím, že miminko má již 5 týdnů, tedy lze rozpoznat bijící srdíčko. Proto může být velmi stresující, když gynekolog srdeční akci nepotvrdí.

Může to být prostě jen z toho důvodu, že vaše miminko má sotva 4 týdny. Ale v jakém rozpoložení budete celý týden čekat na opakovanou kontrolu?

Pokud víte, kdy v posledním cyklu před otěhotněním proběhla ovulace, můžete být v klidu, protože víte, že u něj ještě ani srdeční akce být vidět nemůže.

Ojediněle se může stát, že by gynekolog doporučil rovnou revizi. Nechci na to ani myslet, že by tak došlo k usmrcení mladšího zárodku děťátka v domněnce, že se nevyvíjí. Věřím, že již drtivá většina gynekologů dnes čeká na další ultrazvuk, který proběhne třeba za týden.

Pokud znáte svůj menstruační cyklus, projdete tímto stresem ve větší pohodě.

5) Určíte přesnější termín porodu dle skutečného stáří miminka

Znáte-li den početí svého dítěte, můžete přesněji určit termín porodu. Vyhnete se tak zbytečnému vyvolávání porodu a ustojíte tlak na sebe.

Termín porodu je bohužel ve většině ordinací vypočítávám stále na základě mylného předpokladu, že ovulace probíhá vždy 14. den menstruačního cyklu.

Příklad:

Budeme-li se držet našeho příkladu, kdy miminko bylo počato až 23. den cyklu (o celých 9 dní později), pak i termín porodu je potřeba tomu přizpůsobit. Nebudete mít v mysli zakódováno, že miminko se narodí třeba 1.6., ale až 10.6. Samozřejmě i tak to může být o pár dní dříve nebo později. Proč vyvolávat porod nezralého miminka?

Budete-li vědět, kdy bylo děťátko počato, projdete náročným koncem těhotenství ve větším klidu, nastavené na potřeby miminka.

Dekóduj se mnou svůj menstruační cyklus

Přála by sis poznat svůj menstruační cyklus, naučit se symptotermální metodu a zvýšit tak své šance na otěhotnění a donošení miminka?

Ráda Ti pomohu.

Napiš mi e-mail na adresu info@jana-horackova.cz, zodpovím Tvoje otázky nebo si můžeme domluvit nezávazný online rozhovor.

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie