Jaro je tu. Inspirace z přírody a top výživa pro menstruační cyklus

S přicházejícím jarem jsou doporučovány různé očistné kúry, detoxikace, pročištění střev. A na druhé straně doplnění vitamínů a minerálů, kterých jsme v zimě neměli dostatek.

Určitě je dobré podstoupit obojí.

1. Očista organismu

Pročistit organismus minimálně omezením některých kyselotvorných potravin, jako je průmyslově vyráběný cukr, bílá mouka i obecně průmyslově vyráběné potraviny v lákavých obalech se spoustou přidaných barviv a konzervantů.

K vyloučení škodlivin z těla velmi pomáhá zvýšený pitný režim, zejména voda, či voda s citronem, případně slabší čaje. Střevo pěkně pročistí potraviny s dostatkem vlákniny, v našich podmínkách je skvělé jablko, ale i další ovoce a zelenina či celozrnné potraviny.

Kdo to chce „vzít z gruntu“, může si do jídla či vody přidávat psyllium (rozpustná vláknina z indického jitrocele) nebo se pročistit s pomocí řasy chlorelly. Pokud zařadíte více pohybu, podpoříte svůj metabolismus a vypotíte škodliviny.

Pročištění organismu je důležité také v případě, že opakovaně trpíte na záněty rodidel. Tam je rozhodující právě výrazně omezit průmyslově zpracované potraviny, které podporují rozmnožování bakterií (zejména cukr a bílou mouku) a nahradit skutečným jídlem ze zdravých surovin. Péčí o svůj mikrobiom (zdravé střevní bakterie) podpoříte i přirozenou mikroflóru v pochvě.

Bílkoviny, tuky i sacharidy

V souvislosti se zdravým menstruačním cyklem ale nedoporučuji jednostranné diety. Ženské tělo pro své funkce potřebuje všechny makroživiny – bílkoviny, tuky i sacharidy. Je dobré si vybírat kvalitní zdroje, střídat rostlinné i živočišné. Volte raději složené sacharidy: celozrnné potraviny a přirozeně bezlepkové potraviny jako jsou brambory, ovesné vločky, jáhly, pohanka atd.

Abych se zbavila přebytečných kil po porodu, stravovala jsem se pár měsíců nízkosacharidově, ale ne striktně. Jedla jsem i určité množství brambor a rýže. Kila šla ve spojení s kojením dolů velmi dobře, až jsem si řekla dost, takto mi to stačí. Z dřívější doby jsem u sebe vypozorovala, že kdybych měla hmotnost pod 55 kg, už by mi to narušilo přirozený menstruační cyklus.

Tento očistný proces je důležitý nejen sám o sobě, ale i pro další přísun minerálů a vitamínů, které se pak lépe vstřebávají a organismus z nich vytěží maximum.

2. Doplnění vitamínů a minerálů

Možná i vy se cítíte po zimě unaveni, bez energie. Já se tak většinou cítím. Asi je to i tím, že je v zimě tolik pošmourných dnů a málo slunce. Jakmile totiž vysvitne, zaplaví mě nová energie. Slunce nám dodává přes kůži vitamín D, důležitý pro silnou imunitu a také kosti.

Mladé zelené lístky

Přes zimu jsme měli omezené zdroje, odkud brát vitamíny. S probouzejícím se jarem nám to chce příroda vynahradit mladými zelenými lístky s mimořádně vysokým obsahem vitamínů, zejména vitamínu C.

Na jaře s oblibou vařím kopřivovou polévku s bramborem a pohankou, kterou milují i moje děti. Na Zelený čtvrtek míváme špenát z kopřiv, letos bohužel kopřiv nebylo ještě dost, tak to nahradil špenát listový. Kopřiva čistí krev a posiluje imunitu.

Děti při svých hrách na zahradě uždibují květy sedmikrásek, pažitku, petrželku a kopr. Mladé lístky pampelišek svými hořčinami podporují játra a žlučník. Za oknem mám semínka řeřichy, mladé rostlinky jsou svou štiplavou chutí příjemným osvěžením večeře. Navíc právě tyto účinky pomáhají proti rýmě, rozpouštějí hleny, čistí organismus podobně jako ředkvičky a medvědí česnek.

Nejdůležitější minerály pro zdravý menstruační cyklus – železo, zinek a hořčík

Na jarní únavu kromě řádného odpočinku 😊 velmi dobře pomáhá doplnit železo. Železo bojuje proti únavě, podporuje imunitní systém, podílí se na krvetvorbě, je důležité pro dýchání. Železo se přirozeně nachází v červeném mase, játrech, luštěninách, sušených meruňkách, jáhlích nebo třeba hořké čokoládě 😊. Pokud máte silnější krvácení, je zvýšený příjem železa vyloženě nutností.

Velmi dobrým prostředkem na podporu imunity a zároveň klíčovým prvkem pro zdravý menstruační cyklus je zinek. Tento minerál harmonizuje působení všech hormonů a pomáhá zdravému vývoji folikulu a vajíčka na jeho 100denní cestě k ovulaci.

Folikul v konečné fázi svého dozrávání produkuje estradiol, progesteron a testosteron. Aby bylo těchto hormonů optimální množství, musí být folikuly dobře vyživovány po celou dobu svého 3měsíčního vývoje. A to se týká i kvalitní stravy v podobě makroživin – bílkovin, tuků a sacharidů, jak jsem psala výše.
Zinek naleznete zejména v červeném mase, luštěninách, dýňových semínkách a ořeších.

Dalším nepostradatelným minerálem je hořčík. A to zejména pro ty z vás, které trpíte premenstruačním syndromem a menstruačními bolestmi. Pokud zároveň trpíte i svalovými křečemi, např. v nohou, je zřejmé, že vám hořčík schází.

Tělo vylučuje větší množství hořčíku ve stresu, protože hořčík stimuluje nervový systém, aby pomáhal stresovou situaci zvládnout. Jestliže se ve vašem týdnu střídá jedna stresová událost za druhou, zvažte také doplnění hořčíku.

Hořčíkem se komplexněji zabývám v e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků, kde uvádím účinky jeho působení, nejlépe vstřebatelnou formu hořčíku a také dávkování. Můžete si jej zdarma stáhnout zde.

Co naopak neužívat

Jsou ale bylinky, kterým byste se měly vyhnout obloukem, pokud jste ženou v plodném věku (od puberty do perimenopauzy). Jsou to ty, které obsahují fytoestrogeny, nejznámější z nich je kontryhel.

Čaj z kontryhele může způsobit vysoký nárůst estrogenů, které by normálně tělo tvořilo v přiměřeném množství, a to se může projevit:

  • vysoce narostlou sliznicí, polypy v děloze a silným menstruačním krvácením
  • špiněním (slabým krvácením) během cyklu
  • vyšší produkcí hlenu, a to i ve druhé fázi cyklu
  • prodloužením a nepravidelností cyklů

Nebo zvýšené množství fytoestrogenů zablokuje ovulaci, takže se nezřídka stane, že po užívání kontryhele má žena anovulační cykly. To lze jasně vidět v záznamu menstruačního cyklu pomocí symptotermální metody.

Inspirujme se navzájem – děláte na jaře očistnou kúru? Které rostlinky máte oblíbené vy? Napište do komentáře.

Užívejte slunce, kochejte se jarní přírodou, obdivujte rozkvetlé parky, čerpejte energii…Jaro je tu 😊

Přeji vám krásné jarní dny. 😊

 

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie