Jak to navlíknout, aby si malé děti chtěly čistit zuby

Jelikož mám 4 děti, které obohacují můj denní program a zaměstnávají i mou mysl přibližně 23,5 hodiny každý den 😊, občas se s Vámi podělím o nějaký svůj mateřský AHA moment, myšlenku nebo příběh.

Dnes to bude skutečné know-how, na které jsem patřičně hrdá 😊 a které mi velice zjednodušilo a zrychlilo ranní i večerní rituál v koupelně.

Jak to vypadá u vás? Chtějí si vaše dvouleté děti čistit zuby? Baví je to?

U nás to byla jedna velká katastrofa. Když jsem chtěla první dceři v jednom nebo dvou letech vyčistit zuby, byl to většinou boj. S postupným zvyšováním hlasu u příkazu: „Otevři pusinku, vyčistíme zoubky.“ „Otevři pusu, vyčistíme zuby.“ „Otevři pusu!“ „Tak otevři konečně tu pusu!!!“ jsem neuspěla. Byla jsem naštvaná, vyčerpaná, dcera vystrašená, smutná. Někdy jsem to vzala násilím, jindy jsem to vzdala.

Někdy zabral slib, že až si vyčistíme zuby, přečteme, nebo si pustíme pohádku. Ale nechtěla jsem tento návyk dlouhodobě spojovat s odměnou. Vysvětlování typu, že chceme mít přece krásné a zdravé zuby, aby mohly pokousat i mrkvičku, aby nám paní zubařka nemusela vrtat do zoubku, nemělo odezvu.

Hledala jsem i rady maminek na internetu, ale před 15 lety byly diskuse tak akorát na e-miminu, a nic inspirativního jsem neobjevila.

Nějaký čas jsme s tím bojovaly. Mezitím se mi narodil syn. Říkala jsem si, že musím něco vymyslet, abych se tak nemusela trápit u čištění zubů s dalším dítětem.

Aby si samy chtěly zuby čistit

V té době jsem také četla světový bestseller Dala Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi. Autor v jedné kapitole píše o tom, jak zařídit, aby lidé udělali to, co chceme. Jediným skutečným fíglem, který funguje, je, aby si sami přáli to dělat. Aha, takže jak docílím toho, aby si děti chtěly čistit zuby.

Motivace, aby měly krásné a zdravé zuby, které jim vydrží až do 90 let není pro ně uchopitelná. Potřebují něco, čemu rozumí teď. Mají rády zábavu, hry a příběhy. Rády vyhrávají.

Inspirace kresleným seriálem

Když měla dcera asi 3 nebo 4 roky, pouštěli jsme si úžasný francouzský seriál Byl jednou jeden život. Mně samotné se moc líbilo jeho ztvárnění i poselství a dceři, a později i ostatním dětem, se také moc líbil.

Vzala jsem si z něj inspiraci v podobě toho, že když si nečistíme zuby a jíme sladkosti, objevují se v puse postavičky-zubní kazy. Ty nemají rádi zubní kartáček, pastu a už vůbec ne čištění. A tak jsme si u čištění zubů začali hrát. Já jsem mluvila za zubní kazy, podle toho, co dítě zrovna dělalo, měnila jsem hlasy, no dělala divadýlko. 😊

Vypadalo to asi takto:

Já v roli zubních kazů: „To se máme, to se máme, Terezka si dnes nebude čistit zuby. Budeme moc vrtat a zlobit a kazit zuby, aby byly bolavé a černé.“ Terezka dala kartáček s pastou do pusy. „Pomoc, co to je, kartáček, bojím, bojím, to mě škrabe, au na zádech, na hlavě, utíkejte všichni. Nemám rád pastu, je celá růžová, já mám rád jen černou a toto moc pění, pálí mě to do očiček a je moc voňavá, to nemám rád. Schovejte se, kamarádi, nahoru a dozadu, tam si Terezka nebude čistit zuby.“

Terezka začala čistit nahoře vpravo. „Honem, utíkejte na druhou stranu.“ Terezka ve snaze dostat zubní kazy zubním kartáčkem začala čistit vlevo. Když dítě vyplouvá pastu nebo kloktá s vodou, volám prosebně: „Né, my nechceme do kanálu, tam je tma a zima a smrdí to tam.“ Atd… 😊 Věřím, že v tom budete kreativní a samy vymyslíte, co bude fungovat u vašeho dítěte.

Mělo to úspěch u všech mých dětí, kluků i holek. Úskalí je v tom, že to dítě začne tak bavit, že to bude vyžadovat při každém čištění zubů (i když budete unaveni a vůbec se vám nebude chtít si hrát) a po velmi dlouhou dobu. Mohu vás uklidnit, že má 15letá dcera už to nevyžaduje 😊 Dělám si legraci, většinou to bylo od dětí vyžadováno tak do 4 let, později už jen občas. 😊

Dětská fantazie nezná hranic

Pro děti je totiž fascinující, že uvnitř nich jsou nějaké další bytůstky, dobré i zlé, celý mikrosvět a zapojují svou fantazii.

Podobnou strategii jsem použila, i když byly děti nemocné a nechtěly pít čaj nebo jíst medicínu. Nebo když ohrnovaly nosíky nad nějakou zeleninou. Někdy nepomohl ani tento příběh s bacily a vitamíny, ale většinou ano.

 

Těším se, že mi napíšete do komentáře nebo na e-mail info@jana-horackova.cz , zda se tento nápad u vás setkal s úspěchem.

Přeji v krásném a náročném poslání mateřském hodně trpělivosti a nadhledu nejen při čištění zubů 😊

Mám bohaté zkušenosti v oblasti ženského zdraví a skvěle se vyznám v zákonitostech menstruačního cyklu. Jsem certifikovanou lektorkou symptotermální metody. Učím ženy orientovat se ve svých cyklech a přirozeně je vyladit, aby získaly sebejistotu a vitalitu.Můj příběh si přečtete zde>> Jsem autorkou e-booku 8 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí bez léků. Můžete si ho zdarma stáhnout zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Zbavte se menstruačních bolestí jednou provždy, čtěte e-book zdarma:
  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • Kategorie