Opravdu si nedělám srandu. Stalo se to tedy před více než 20 lety, tak doufám, že dnes už jsou lepší vyšetřovací techniky, i když co slyším od známých z oblasti gynekologie, tak jsem trochu rozpačitá.
O prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem na střední škole jsme si s kamarádkou chtěly trochu přivydělat na brigádě. Známá od rodičů nám nabídla, že můžeme připravovat a prodávat rychlé občerstvení v jejím stánku v rekreační oblasti Pasohlávky u vodní nádrže Nové Mlýny. To tam ještě žádný aquapark nestál 😊
Těšily jsme se, že budeme smažit bramboráky a hranolky, ochutnávat, vyděláme si na různé holčičí potřeby a ještě se vykoupeme a chytneme bronz 😊
Hned druhý den brigády mě ale začalo bolet na pravé straně podbřišku. Nejprve jsem tomu nevěnovala pozornost, ale bolest se během dne stupňovala. K večeru už jsem se svíjela v předklonu a bodalo mě v pravém boku při každém kroku. Majitelka stánku zavolala raději rodičům a ti pro mě přijeli.
Během následujících dnů jsem absolvovala několik vyšetření. Byla jsem velmi vyděšená. Bála jsem se, že budu muset jít na nějakou břišní operaci („pod kudlu“) a budu mít velkou jizvu. Představa, že budu muset ležet v chladně bílé sterilní nemocnici, byla odstrašující.
Jelikož mě bolelo vpravo, v úvahu přicházel akutní zánět slepého střeva. Rodiče mě odvezli na polikliniku – interní oddělení. Lékař mě prohmatal a vyjádřil domněnku, že by se mohlo jednat o zánět slepého střeva, který se dá ale „rozehnat“ přikládáním studených obkladů. Možná jsem měla i trochu průjem, ale z těch nervů – kdo by neměl 😊. A poslal mě ještě raději na gynekologii.
No to byl další stres. Vyšetření na gynekologii v 17 letech starým chlapem bylo pro mě velmi nepříjemné. Před samotným vyšetřením jsem nahlásila datum poslední menstruace, takže to vycházelo, že jsem ten den měla po 20. dnu cyklu, přesný den si již nepamatuji.
Gynekolog mi sdělil, že na ultrazvuku vidí projasnění na pravém vaječníku, takže to bude cysta. A jestli prý při menstruaci nepraskne, tak bych šla na operaci. Čeho jsem se nejvíc bála, to se naplňovalo. Bolest mezitím ustoupila a v následujících dnech mi bylo dobře. Trochu jsem si oddychla, cysta asi praskla, myslela jsem si.
Bohužel téměř to samé se opakovalo i další měsíc. Měla jsem tenkrát dlouhé nepravidelné cykly, k ovulaci docházelo až po dvacátém dni cyklu a cykly měly délky i 40 dnů. Vždy jsem měla v rozmezí 19. – 27. dne cyklu pár dnů bolest v podbřišku, někdy vpravo, někdy vlevo. Někdy to byla intenzivní bolest, někdy spíš jen tlak, který po pár dnech ustal.
„Takže někdy mám cystu vlevo, někdy vpravo, je to tedy výborné“, myslela jsem si a stále jsem byla v napětí. Časem jsem si zvykla na to, že to tak asi prostě mám, mám cysty, které vždy prasknou.
Později, když jsem studovala symptotermální metodu a vše kolem menstruačního cyklu, jsem se dozvěděla, že „projasnění“ na ultrazvuku může znamenat nejen cystu, ale i zvětšený folikul těsně před ovulací, který může velmi intenzivně tlačit v podbřišku, pokud jsou hormony v nerovnováze.
Jelikož mě tlak v podbřišku (ve stejném místě jako v dospívání) provází i nyní, pochopila jsem díky sledování cyklu dle symptotermální metody, že je to u mě znak blížící se ovulace. Že mám zvětšený folikul, který mě tlačí. Jakmile praskne, bolest ustane, uvolní se vajíčko a dojde k ovulaci. Nyní vnímám tento tlak kolem 13. dne cyklu, protože mám cykly pravidelné.
Tenkrát, ve svých 17 letech, jsem neměla zánět slepého střeva ani cystu. Ta bolest, příp. tlak je totiž stejný před lety i teď. Jen není tak intenzivní, protože hormonální hladina se ustálila. Tak proč mi gynekolog řekl, že mám cystu?
Bylo to zřejmě proto, že vycházel z mýtu, že ovulace probíhá 14. den cyklu. A tak když jsem byla ve svém cyklu již po 20. dnu, tak ho nenapadlo, že by to mohl být folikul, který se k ovulaci teprve chystá, a projasnění na ultrazvuku vyhodnotil jako cystu.
Celou situaci dnes popisuji s nadhledem, možná i trochu v legraci, ale věřte mi, že tenkrát mi do smíchu nebylo. Že to byl silný emoční zážitek potvrzuje i fakt, že si vše velmi dobře vybavuji i po tolika letech.
Tento článek není o tom, že všechny diagnostikované cysty jsou vlastně falešné diagnózy. To opravdu ne. Cysty existují a třeba je léčit, někdy i operovat.
Chci tímto upozornit na to, že je dobré vědět o svém cyklu více než gynekolog, sama vzít své zdraví do svých rukou. Naučit se vnímat signály těla. Kdybych tehdy znala symptotermální metodu a měla povědomí o průběhu svého cyklu, ušetřila bych si spoustu zbytečných nepříjemných vyšetření a nervů.
Chcete své problémy menstruačního cyklu řešit přirozeným způsobem?
Chcete se naučit symptotermální metodu?
Napište mi zprávu přes FB messenger nebo e-mail na info@jana-horackova.cz. Zde je můj osobní profil. 🙂