Náhlé návaly vzteku, plačtivost a chuť sníst všechno, co není přišroubované, zadržování vody, nadýmání a krvácení jakoby se protrhla hráz rybníka. Znáte to? To všechno jsou příznaky, že vaše tělo právě zahájilo hormonální divadlo.
Mívala jsem nepravidelné cykly se silným a dlouhým krvácením. Nevěděla jsem, kdy přijde další menstruace, která byla navíc dost bolestivá. Vždy před očekávanou menstruací jsem žila v tíživé nejistotě.
„Kdy ty měsíčky přijdou? Doufám, že to bude o víkendu, abych se nemusela v lavici kroutit bolestí. Co když mi to proteče. Vezmu si raději ty černé kalhoty a dlouhý svetr.“
Hledala jsem v různých zdrojích bylinky, vitamíny, techniky, jak mít pravidelnou menstruaci, a vyzkoušela jsem všechno možné. Ale nic mi nepomohlo 😢, spíš mi to ještě víc rozhodilo cyklus.
Pak jsem se díky symptotermální metodě začala zajímat o to, jak můj menstruační cyklus vlastně funguje, jaké jsou jeho zákonitosti, fáze a působení hormonů. A najednou mi to začalo dávat smysl 😍.
Pochopila jsem, proč mi předtím nic nezabíralo. Protože jsem nevěděla, co se v těle během cyklu odehrává. Protože jsem přirozeně se vyskytující hlen považovala za známku nemoci, pila jsem čaj z nevhodných bylinek a nedala jsem tělu dostatečnou výživu pro bezproblémový průběh cyklu.
Nevěděla jsem, že se tělo potýká s hormonální nerovnováhou a toto jsou její příznaky.
Až když jsem pochopila principy hormonálních procesů, mi došlo – „AHA, tak takhle to funguje!“
A postupně změny v mém životě přinesly i požadované výsledky: Cykly se mi zkrátily, bolesti ustoupily, krvácení se zmírnilo. Naladila jsem se na svůj cyklus v osobním i pracovním životě.
Tato fascinující zkušenost mě nakonec přivedla na dráhu poradkyně a lektorky symptotermální metody.
Pojďme se na to podívat podrobněji.
Zatímco muži mají hladinu hormonů víceméně konstantní, my ženy jsme cyklické. To znamená, že během menstruačního cyklu se nám hladiny hormonů mění. A my se díky tomu cítíme v různých částech cyklu různě: psychicky i fyzicky.
Má to na svědomí kolísání hladin ženských hormonů: estrogenů a progesteronu. Významně totiž ovlivňují průběh menstruačního cyklu a jejich vzájemný vztah je klíčový pro hormonální rovnováhu či nerovnováhu.
Hladiny estrogenů i progesteronu tvoří během menstruačního cyklu takové „vlny“. Jsou tvořeny ve vaječnících a výše těchto hladin závisí na řadě faktorů, mezi které jednoznačně patří:
Role estrogenů v menstruačním cyklu
Estrogeny jsou klíčové hormony, které určují první fázi menstruačního cyklu – folikulární fázi. Jejich hladina začíná růst hned po menstruaci a postupně se zvyšuje až k ovulaci. Tento vzestup podporuje růst a zrání folikulů ve vaječnících, které jsou nezbytné pro uvolnění vajíčka.
Navíc stimulují růst děložní sliznice (endometria), která se připravuje na možné těhotenství. Na konci cyklu pak estrogeny dosahují svého minima, což je signálem pro spuštění menstruace.
Estrogeny a náš vzhled i chování
Kromě vlivu na reprodukci mají estrogeny zásadní vliv na naši krásu a psychiku.
Může se stát, že v různých obdobích života je hladina estrogenů nízká nebo příliš vysoká. Oba dva extrémy mají svá úskalí a mohou vyústit v závažnější problémy s hormonální rovnováhou.
Progesteron vstupuje do hry ve druhé fázi cyklu, tedy v luteální fázi. Je produkován žlutým tělískem, které vzniká z prasklého folikulu po ovulaci. Jeho hlavním úkolem je připravit děložní sliznici na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, hladina progesteronu klesá a tělo se chystá na menstruaci.
Progesteron je také hormon, který pomáhá vyrovnat často silné účinky estrogenů. Je blahodárný pro celý organismus.
Jeho dostatek závisí na kvalitě života – zdravé stravě, dostatku spánku a zvládání stresu.
Když je hladina estrogenů a progesteronu vyvážená, cyklus probíhá hladce jako příjemná jízda na vlnách 🌊. Pokud ale estrogeny převládají, tělo i psychika trpí.
1. nepravidelný menstruační cyklus
2. bolestivá menstruace
3. silná menstruace
4. špinění
5. citlivá prsa
6. únava a problémy se spánkem
7. neustálá chuť na jídlo
8. výkyvy nálad: plačtivost x naštvanost
9. snížená plodnost
10. premenstruační syndrom
11. bolestivá ovulace
12. návaly horka a přibírání na váze v oblasti pasu po 40. roce
Poznáváte se v některém z nich?
Ano?
Nezoufejte, PŘÍRODNÍ CESTA K ROVNOVÁZE EXISTUJE. A není ani moc drahá, ani moc náročná.
Pokud tedy:
zde jsou osvědčené tipy:
Zahrajte si na Sherlocka Holmese 🔍, poznejte důležitou součást sebe sama – svůj menstruační cyklus – své hormony a své reakce. Jsou zásadní pro správně zacílené řešení.
TIP
Pro test hormonální rovnováhy můžete využít třeba jednoduchou hravou tabulku Můj cyklus na dlani, která je bonusem k e-booku Jak si rozumět s hormony: Tvůj průvodce hormonální rovnováhou a menstruačním cyklem.
Jízda na vlnách vs. hra o trůn
Vaše hormony nemusí být soupeři, kteří bojují o moc. Mohou spolupracovat, když jim vytvoříte správné podmínky. Nalaďte se na své tělo, respektujte svůj cyklus, a uvidíte, jak se váš život změní. ❤️